Apollonův chrám

Apollónův chrám je jednou ze salet (drobných staveb) v Lednicko-Valtickém areálu.


Poloha a dostupnost

Chrám se nachází na návrší (220 m n. m.) na břehu Mlýnského rybníka, nedaleko silnice spojující města Lednice a Břeclav (parkoviště naproti kempu Apollo). Okolo chrámu vede značená turistická trasa spojující města Lednice a Valtice, ve vzdálenosti cca 1,5 km je železniční zastávka "Lednice rybníky".

 

Historie a popis

Nedaleko odsud stával dříve Chrám Múz, vyzdobený sochami od Josefa Kliebera. Počátkem 19. století byl zrušen a výzdoba byla převezena do tohoto nově postaveného chrámu z let 1817-19, zasvěceného antickému bohu Apollónovi. Chrám je vystavěn v té době oblíbeném Empírovém stylu, který je příznačný i pro některé další stavby v Lednicko-Valtickém areálu.

Nejvýraznějším prvkem přední strany je osm (+2) dórských sloupů, za nimiž je mytologický výjev boha Apollóna na slunečním voze. V horní části chrámu jsou sochy z Chrámu Múz - uprostřed je skupina amoretů s Apollonovou lyrou a po stranách jsou 2 dvojice soch, znázorňující múzy. Na vrcholu chrámu je klasicistní zábradlí, protože střecha dříve sloužila jako vyhlídka, na kterou vede točité schodiště.

V posledních letech chrám prošel rekonstrukcí.[kdy?] Objekt je oplocen a interiéry - vyhlídková terasa s dalekohledem - jsou veřejnosti přístupné na požádání kdykoliv během roku, jinak bez objednání ve stanovených hodinách.

 

Zdroj: wikipedia

Tento web využívá soubory cookies.