Ochutnávky vín ve Valticích

Milovníky aktivního odpočinku nadchne Naučná vinařská stezka Valtice, kterou je možno projít pěšky nebo projet na kole!

Valtice se pyšní oficiálním titulem „hlavní město vína“. Původ přívlastku vysvětluje Milan Sedláček: „… výměra 580 ha registrovaných vinic v katastru města, tradice valtických vín a umění místních sklepmistrů řadí Valtice mezi nejvýznamnější vinařské obce v rámci Evropy. Prameny přívlastku hlavní město vína se ve vztahu k Valticím vyhledávají velmi lehce a spojení města s vínem, historií a centrem je nejen výstižné, ale zároveň zavazující.“

 

Víno patří k Valticím jako ryba do vody. Prví zemědělci se tu začali usazovat již před sedmi tisíci lety, víno tu vyráběli Keltové i staří Římané a za dob prvních Slovanů byly už vinice nedílnou součástí valtické krajiny. V listinách z 24. dubna 1344 je zaznamenáno, že jistý Ulrich z Valtic odprodal své vinice bratřím z Rauhenštejna – to je první písemná zmínka o valtickém vinařství.

 

Turisticky atraktivní je Zámecký sklep nebo třeba Salon vín České republiky. Tuto veřejnou degustační expozici, kterou ročně navštíví tisíce hostů, provozuje Národní vinařské centrum v prostorách zámku. Expozice je výsledkem stejnojmenné soutěže, na níž se každý rok vybere stovka nejlepších vín Česka, která je pak vystavena a poskytnuta k ochutnání. Nejste-li znalci, co si potrpí na „jiskru“ a „buket“, pak se jistě spokojíte s navštívením jedné z místních příjemných vináren. Sice tu nedostanete nápoj, označkovaný výherním certifikátem, zato ho budete moct vypít, kolik hrdlo ráčí. A žádné výčitky – schválil by vám to snad samotný Pánbůh. Vždyť v Bibli je víno zmíněno víc než tři sta krát a o vinicích tam píší devětadvacet dvě stě krát.

 

Nemusíte být pijani, abyste si užili vinařské akce, které se ve Valticích pravidelně konají. Bohatý doprovodný program zabaví i abstinenty a děti. Nedílnou součástí vinobraní jsou studentská folklorní představení, která zahřejí na duši nejen melancholické babičky. První neděli po Svatém Martinovi světí mladé víno valtický kněz. Zda bůh vyslyšel jeho prosby můžete okoštovat každý květen na Valtických vinných trzích. Na soutěžní přehlídce se podílí i vinaři ze zahraničí.

 

Vinařské organizace, které turistický program organizují, mají dlouhou tradici. Nejstarší z nich je Vinařská škola (dnes Střední odborná škola vinařská), která vznikla v listopadu roku 1873 jako Rolnicko-vinařská škola. Jedná se o jedinou střední školu u nás, která pravidelně vyučuje ve vinohradnickém oboru. Za studiem, ukončeným maturitou, přicházeli kdysi „krajani“ Rakouska-Uherska i cizinci z dalekého Turecka či Ruska. Chce-li se člověk stát odborníkem rychle, pak mu bude spíš vyhovovat nabídka Vinařské akademie Valtice. Ta pořádá krátkodobé kurzy a semináře od roku 1996.

 

Naučná vinařská stezka Valtice

Pětikilometrová trasa, vedoucí okolo Valtic, je vybavena devatenácti trojjazyčnými informačními panely. Při procházce se dozvíme o historii vinařství na Valticku, spatříme malebnou obec z vršku Kolonády a nadýcháme se čerstvého vzduchu, jenž se prohání nad rozsáhlými vinicemi. Naučnou vinařskou stezku Valtice lze projít pěšky nebo projet na kole.

 

Na jižní Moravě se nachází 95 % českých vinohradů. Valtice jsou s Mikulovem největšími centry Mikulovské vinařské podoblasti. Výlet, při kterém okolí Valtic poznáme z „vinařského hlediska“, začíná na náměstí, kde se můžeme s trasou seznámit na mapě. Procházkou pokračujeme přes zámecký park do rozsáhlých valtických vinic, abychom brzy stanuli na vršku Reistna. Zde se od roku 1823 tyčí jeden ze saletů Lednicko-valtického areálu: Kolonáda, z jejíž terasy jde přehlédnout širé okolí, malebnou obec nevyjímaje. Odsud se vydáme k Vinařské škole, která je jediná svého druhu u nás. Naučná stezka končí návratem do historické části města, kde se můžeme osvěžit v nejedné útulné vinárně.

 

Zdroj: www.lednicko-valticky-areal.cz

 

 

 

Tento web využívá soubory cookies.