Plavby na loďkách

Královská řeka Dyje nabízí cestovatelům, kteří zavítali do lednicko-valtického areálu, neobyčejný zážitek. Po její lesklé hladině, obklopené jednou polštáři zelenavé trávy, jindy peřinami měkkého sněhu, pravidelně pluje několik turistických lodí. Pozvání na plavbu za nejromantičtějšími stavbami i nejkrásnější přírodou Lednicko-valtického areálu, přijaly již tisíce návštěvníků.

 

Nejznámější plavby lednickými zahradami zastřešuje 1. plavební společnost. Její lodě vyplouvají denně od dubna do října (v případě příznivého počasí i o zimních víkendech) z Lednice po dvou trasách. První, kratší cesta nabízí nevšední pohledy na zámecký park v Lednici. Vede od přístaviště pod zámkem k Minaretu. Maurská stavba, nemající široko daleko obdoby, slouží jako vyhlídková věž. Druhá trasa křižuje lužní les až k Janově hradu, umělé zřícenině, v níž se dříve konaly lovecké hostiny. Dneska sem chodí turisti a zamilované páry, toužící říct si své „ano“.

 

Okolí Lednice je jen malým kouskem lednicko-valtického areálu. Chcete-li vidět z paluby loďky, kymácející se po vlnách azurové Dyje, víc, vydejte se do Břeclavi. Odsud vyplouvají lodě Lodní dopravy dvěma směry. Na sever k zmiňovanému Janohradu, na jih k Pohansku. Kromě archeologického naleziště je tu k vidění lichtenštejnský zámeček. Obě trasy vedou zachovalými lužními lesy. Někdejší velkomoravské hradisko je rekonstruováno; k návštěvě se nabízí muzeum v přírodě i expozice Slovanský památník.

 

Dolní tok Dyje je z přírodního hlediska obzvlášť zajímavý. Zjistilo se, že tu žije na padesát druhů ryb, a toto číslo není konečné. Nejspíš je tu pohromadě tolik druhů ryb, jako nikde jinde v Česku.

 

Zdroj: www.lednicko-valticky-areal.cz

Tento web využívá soubory cookies.