Výlety na kole

Milovníky aktivního odpočinku nadchne Naučná vinařská stezka Valtice, kterou je možno projít pěšky nebo projet na kole!

Lednicko-valtický areál byl po staletí tvořen ruku v ruce Lichtenštejny a přírodou. Od roku 1996 je zapsán na seznamu světového přírodního a kulturního bohatství UNESCO a ne nadarmo se mu říká „Zahrada Evropy“. Najdeme tu majestátné zámky, parky, záhony květin, romantické nábřeží Dyje, třpytivé hladiny rybníků, pokryté kobercem leknínů, provoněné louky a romantické stavby. Upravená krajina sahá za hranice naší vlasti až do rakouského Wilfersdorfu, kde stojí rodový zámek Lichtenštejnů. Ten lze označit za kolébku slavného a bohatého rodu.

 

Lednicko-valtický areál je atraktivní pro milovníky aktivního odpočinku. Křižuje ho spousta turisticky značených tras, které lze projít pěšky nebo projet na kole. Takzvané Lichtenštejnské stezky, které nás zavedou ke všemu krásnému, co tu po sobě knížecí rodina zanechala, měří víc než 90 km. Sportovci je zvládnou projet za jeden den, méně zdatným zabere pohodová projížďka dny dva.

 

Cyklistické stezky se klikatí také za rakouskými hranicemi. Abyste se v zahraničí neztratili, pořiďte si cyklo-mapu zdejší oblasti. Dostanete ji ve všech turistických informačních centrech regionu. Avšak budou-li mít zrovna zavřeno, nezoufejte: trasy jsou dobře značeny a na rakouských křižovatkách narazíte na dvojjazyčné nápisy.

 

Na cestě neuvidíte jen architektonické památky. Příkladem zdejší zachovalé přírody je lužní les na pravém břehu Dyje. Dříve tu Lichtenštejni chovali prasata (to se mu ještě říkalo „Kančí obora“), dnes jej křižuje naučná stezka. Oko cyklo-trempa potěší vzrostlé duby, jasany a habry; v uších mu bude znít šumění starých říčních ramen a tůní a nos potěší vůně vzácné květeny.

 

Zdroj: www.lednicko-valticky-areal.cz

Tento web využívá soubory cookies.